Zima je tu. Veríme, že ako zodpovedný vodič už máte prezuté. Ak sa tak náhodou ešte nestalo, je najvyšší čas to urobiť! Prinášame súhrn informácií, ktoré sa vám pri prezúvaní na zimné pneumatiky určite budú hodiť.

Kedy prezuť na zimné pneumatiky?

Určite viete, čo hovorí zákon. Zimné pneumatiky je potrebné mať obuté na vozidle v období od 15. novembra do 31. marca v prípade, ak je na vozovke súvislá vrstva snehu, ľadu alebo námrazy. V takomto prípade sú zimné pneumatiky nutnosťou a ak ich nebudete mať obuté, riskujete pokutu a ohrozujete seba, aj ostatných účastníkov cestnej premávky. Nie vždy je však vhodné prezuť presne v tomto dátume. Niekedy je nutné prezúvať skôr. Letné pneumatiky strácajú svoje jazdné vlastnosti vtedy, keď teplota klesá pod 70C. Dôležité je tiež to, kedy jazdíte. V prechodnom období totiž teplota môže klesať pod 70C len ráno, pričom popoludní môže stúpať. Ak teda jazdíte najmä ráno, určite prezujte skôr.

Pneumatiky majú svoju životnosť

Nezabúdajte, že je dôležité nielen samotné prezúvanie, ale najmä to, v akom stave sú vaše zimné pneumatiky. Platí, že používať by ste ich nemali viac ako štyri sezóny. No ak jazdíte naozaj často, vymeniť ich môžete aj skôr. Podľa zákona nesmie byť dezén zimných pneumatík zjazdený pod 3 mm. Avšak podľa odporúčaní je vhodné zimné pneumatiky vymeniť už vtedy, keď je ich dezén zjazdený na 4 mm. Predĺžiť životnosť pneumatík môžete nielen ich správnym nahustením, nastavením geometrie, či ošetrovaním, ale aj správnym skladovaním pneumatík mimo sezóny.

Ako si vybrať správne zimné pneumatiky?

Samozrejme, že pred kúpou zimných pneumatík je potrebné riadiť sa údajmi uvedenými v technickom preukaze vášho vozidla. No ako si vybrať správne pneumatiky, keď na trhu je obrovské množstvo pneumatík v rôznych cenových kategóriách a rôznych značiek? S výberom vám môžu pomôcť nezávislé testy pneumatík. Tie sa robia v každej sezóne, pričom pneumatiky sú testované v rôznych kategóriách. Na základe toho získavajú výslednú známku, ktorá hovorí o ich kvalite. Takéto testy pneumatík vám môžu pomôcť rozhodnúť sa, ktoré zimné pneumatiky sú pre vás ideálne. Na popredných priečkach týchto testov sa pravidelne umiestňujú napríklad pneumatiky Continental, Michelin, či Dunlop.

Včasné prezutie, starostlivosť o zimné pneumatiky a ich správny výber, prispejú k vašej bezpečnej jazde počas zimnej sezóny.