Paintless Dent Repair (PDR) je metóda opravy preliačin na automobiloch, ktorá sa stala populárnejšou alternatívou oproti oprave s použitím gitovania a lakovania. PDR oprava je efektívne a ekonomické riešenie pre mnohých majiteľov áut. Zaujala vás možnosť opraviť karosériu automobilu touto metódou? Prinášame vám prehľad faktov a mýtov týkajúcich sa opravy preliačin PDR metódou.

Fakty o PDR oprave preliačin

PDR opravy preliačin dokážu preliačiny odstrániť bez poškodenia originálneho laku. Špeciálne nástroje a techniky umožňujú vytlačiť preliačinu z vnútra, čím sa povrch postupne vyhladí do pôvodného stavu. Oproti tradičným metódam opravy preliačin, ktoré môžu trvať niekoľko dní až týždňov, je PDR oprava oveľa rýchlejšia. V mnohých prípadoch môže byť oprava vykonaná v priebehu niekoľkých hodín.

PDR metóda je oveľa lacnejšia ako iné typy opráv. Nepoužívajú sa pri nej drahé chemikálie. Cena je nižšia aj z dôvodu rýchlosti opravy. Po oprave nezostanú na karosérii žiadne stopy, dokonca nie je možné poškodenie detegovať pokročilými technológiami. Vozidlo si zachová pôvodnú hodnotu i vzhľad.

Mýty o PDR oprave preliačin

Prvým mýtom je, že opraviť PDR metódou je možné všetky preliačiny. Nejde o to, ako preliačiny vznikli – či ich má na svedomí krupobitie, alebo vandalizmus na aute, ale o typ preliačiny. Technológia je najefektívnejšia pri menších a stredne veľkých preliačinách, ktoré nepoškodili lak. Pri hlbokých preliačinách alebo pri tých, ktoré sú ostro ohraničené, nemusí oprava skončiť so želaným výsledkom. O efektivite však rozhodne technik po obhliadke.

Druhým mýtom je, že každý servis môže opraviť preliačiny PDR metódou. Nedajte sa nachytať, pretože PDR je technika, ktorá si vyžaduje skúsenosti a špeciálne nástroje. V žiadnom prípade nejde o banálnu opravu, ktorú by zvládol každý bez náležitého školenia. Nesprávne vykonaná PDR oprava môže spôsobiť viac škody než úžitku.

Niektorí motoristi sa obávajú, že tak efektívna oprava ako je PDR, bude drahá a nemožno ju použiť na staršie vozidlá. Aj keď sa môže zdať, že PDR je technológia určená len pre luxusné vozidlá, použiť ju možno na všetkých modeloch áut. Táto metóda je vhodná pre každý automobil s menšími alebo stredne veľkými preliačinami bez poškodenia laku. Cena PDR opravy je oveľa nižšia ako bežné opravy.

Ako si vybrať správneho PDR technika

Pri výbere PDR technika je dôležité zohľadniť niekoľko faktorov. Hľadajte technika s overenými skúsenosťami a certifikáciami v PDR technológii. Prečítajte si recenzie a získajte odporúčania od iných zákazníkov. Vyberte servis, ktorý poskytuje na opravu záruku.

Autor: Gabriela Kudláčová