Radšej sa vás ani nebudeme pýtať či pravidelne kontrolujete stav vášho vozidla. Dobre vieme, že väčšina motoristov skontroluje maximálne čistotu auta. Márnotratnosť je negatívna vlastnosť majiteľov hlavne novších vozidiel. Lenže umývanie automobilu nie je to jediné, čo by ste s vozidlom mali pravidelne robiť. Prinášame vám prehľad 5 vecí, ktoré je naozaj nutné v aute kontrolovať pravidelne.

1. Motorový olej

Občas sa pozriete do kufra vozidla, skontrolujete povinnú výbavu či reťaze na dodávky, ale pod kapotu sa nepozriete? Je to chyba. Čas by ste si mali nájsť hlavne na kontrolu motorového oleja. Olej sa mení približne po 15 tisíc najazdených kilometroch alebo po jednom roku. Túto periodicitu vodiči dodržujú, ale nekontrolujú stav oleja. Nízka hladina oleja nemusí byť vždy včas zmonitorovaná palubným počítačom. Preto je nutné kontrolovať stav motorového oleja ručne pomocou mierky hladiny.

2. Tlak v pneumatikách

Zimné i letné pneumatiky vám dlho nevydržia, ak nebudete kontrolovať tlak v pneumatikách. Bez kontroly a následného dofukovania do požadovanej normy sa pneumatiky nepravidelne ojazdia a hrozí aj ich defekt. Navyše sa zvyšuje spotreba vozidla, predlžuje brzdná dráha a vozidlo sa správa v zákrutách nestabilne. Tlak môžete merať ručne pomocou manometra alebo si dať do automobilu inštalovať snímač tlaku pneumatík.

3. Brzdové platničky

Tretia položka na vašom zozname kontroly automobilu by mala zahŕňať brzdy. Tie si nedokážete vymeniť sami, takže je nutné auto zaviesť do servisu. V prípade, že pri brzdení cítite vibrácie, brzdy drhnú či škrípu, je načase platničky vymeniť. Pri výmene platničiek si dajte skontrolovať tiež ručnú brzdu.

4. Svetlá a svetlomety

Počas jazdy si nie ste schopní skontrolovať svetlá, a preto ich kontrolu realizujte v odstavenom automobile. Výmenu žiaroviek u starších vozidiel zvládnete sami. Novšie budete musieť opäť zaviesť do servisu. Pri tejto príležitosti dajte voľnú ruku pracovníkom servisu, ktorí skontrolujú aj sklon svetiel a výšku svetlometov.

5. Prevádzkové kvapaliny

Hladinu prevádzkových kvapalín v chladiacom zariadení a v nádobe do odstrekovačov je možné skontrolovať vizuálne. Kvapaliny dokážete vymeniť či doliať aj sami. Kontrolu brzdovej kvapaliny vykoná autoservis pri pravidelnej servisnej prehliadke.