Pravidelne umývať automobil by ste mali nielen kvôli estetickej stránke. Bahno, kamienky a posypová soľ dokážu zničiť karosériu, podvozok i pneumatiky. Umývanie automobilu bez návštevy autoumyvárne má svoje pravidlá, ktoré vám zaručia dokonalé vyčistenie bez poškodenia laku a iných súčastí vozidla.

Vozidlo si zaslúži jemný a dôkladný prístup

Automatická umyváreň je síce najjednoduchším, ale nie najšetrnejším spôsobom umývania vozidla. Dokonale odvedená ručná práca znamená perfektne očistené vozidlo. Samozrejme, že táto aktivita si vyžaduje čas, ale pocit z dobre odvedenej práce stojí za to. Pri čistení nevynechajte žiadnu časť vozidla. Veľmi často šoféri zabúdajú, že aj ich zimné či letné pneumatiky si zaslúžia patričnú pozornosť. Kamienky odstránené z behúňa znamenajú to isté ako správny tlak v pneumatikách. Oba faktory výrazne ovplyvňujú životnosť pneumatík. Vyvarujte sa čisteniu vozidla na priamom slnku. Rýchle zasychanie vlhkosti vytvára na laku vodné mapy. Na čistenie využívajte šetrné prostriedky. Najlepšou voľbou sú jemné utierky z mikrovlákien. V žiadnom prípade nepoužívajte na čistenie nič, čo má vo svojej štruktúre hrubšie vlákna. Na umývanie existuje veľa druhov autošampónov, ktoré odstránia nečistoty bez zanechania nepekných šmúh. Okná umyte prostriedkom na to určeným a na záver ich vyleštite jemnou tkaninou alebo papierom.

Postup pri umývaní vozidla

Medzi prvé časti vozidla, ktorým je potrebné venovať pozornosť, sú podvozok a pneumatiky. Práve podvozok a pneumatiky bývajú najviac znečistené, predovšetkým po zime. Testy pneumatík sa zameriavajú aj na údržbu pneumatík. Pri testovaní bol zistený vysoký vplyv čistenia i voskovania pneumatík na ich bezpečnosť a životnosť. Pred samotným umývaním odstráňte najväčšie nečistoty pomocou prípravkov, ktoré rozpustia mastnotu a zachytený hmyz. Tieto prípravky sú väčšinou vo forme roztokov a je ich potrebné na povrch nastriekať. Postrek odstráňte záhradnou hadicou, na ktorú napojíte tlakovú pištoľ. Ráfiky pneumatík dočistite kefou. Na rad prichádza umytie celého povrchu vozidla čistou vodou od strechy automobilu až po kolesá. Tretím krokom je nanášanie autošampónu na celé vozidlo a jeho zmytie vodou. Mokrý povrch dôkladne vysušte handričkou. Sušenie nerobte trením, ale prikladaním handričky na vlhké miesta. Na ochranu karosérie slúžia leštidlá a vosky určené na danú časť vozidla. Leštenie vyrovná nedokonalosti a navoskovanie ochráni lak pred poškodením alebo znečistením. Ochranný vosk neneste aj na pneumatiky. Tento postup umývania vozidla by ste mali realizovať minimálne dva razy do roka. Okrem toho je vhodné automobil umyť vodou alebo autošampónom raz do týždňa.