Elektronika kedysi nebola súčasťou automobilov tak, ako dnes. Nielenže sú vďaka nej automobily omnoho komfortnejšie, ale tiež bezpečnejšie a ekologickejšie, ako v minulosti. Ak sa však na to pozrieme z druhej strany, má to aj isté nevýhody. Šikovní motoristi si prípadné poruchy v starších autách dokázali často opraviť aj svojpomocne. V súčasnej dobe to však nie je možné. A oprava moderných typov áut stojí stovky až tisícky eur. Prevencia problémov je preto omnoho výhodnejšia a šetrnejšia. Aj na tento účel, teda kontrolu automobilov a prevenciu porúch, slúži autodiagnostika.

Úlohy a funkcie autodiagnostiky

Okrem samotného určovania porúch má teda autodiagnostika aj ďalšie užitočné funkcie. Ide najmä o nasledujúce:

  1. Prevencia. Dá sa chápať čosi ako preventívna prehliadka, teda zisťovanie súčasného technického stavu vozidla. Tak, ako Vy navštívite svojho lekára aspoň raz ročne, čosi podobné by ste mali dopriať aj svojmu autu. Môžete sa tak vyhnúť poriadnym problémom. Vo všeobecnosti sa autodiagnostika odporúča aspoň raz za každých 15 000 najazdených kilometrov. Takúto preventívnu kontrolu môžete spojiť napríklad s výmenou oleja, či výmenou autobatérie.
  2. Riešenie vzniknutých problémov. Nasadnete do auta a nie a nie naštartovať? V prípade porúch sa obráťte na špecialistov, ktorí dokážu určiť presnú poruchu a zároveň ju aj odborne vyriešiť. Na tento účel poslúži samozrejme autodiagnostika. Tá zahŕňa napríklad prečítanie pamäte riadiacej jednotky vozidla, meranie emisií, vyhodnocovanie údajov a mnoho ďalších úkonov. Platí, že každý výrobca automobilov má svoje vlastné diagnostické zariadenia a spôsoby. Preto verte špecialistom. V súčasnej dobe moderných automobilov totiž nie je možné, aby každý mechanik vedel všetko o všetkých typoch áut…
  3. Šetrenie na opravách. Aj keď bolo kedysi naozaj možné opraviť si auto vo vlastnej garáži, často dochádzalo k omylom. Po výmene, resp. oprave súčiastky sa zistilo, že problém spočíval v niečom inom. A oprava sa musela opakovať. Vďaka autodiagnostike však dnes niečo podobné nehrozí. Problém sa dá určiť úplne presne. Opravy sú tak presne zacielené, šetrnejšie, rýchlejšie a nemusia sa opakovať.

Venujte teda autodiagnostike pozornosť aj v prípade, že s autom nemáte žiadne problémy. Takéto preventívne kontroly Vám môžu ušetriť stovky eur a množstvo nepríjemností.

 

FOTO:  © Kurhan / Dollar Photo Club